Ráno nás v 7 mají vyzvednout naši “easyrideři” - aneb naši průvodci na motorkách. Jsme v Asii, takže v 7:30 vyrážíme směr snídaně - výborná místní polévka s čímsi, co nedokážeme pojmenovat, ale je to dobré, za 25 korun - pak nás berou do jejich oblíbené kavárny, kde si dáváme cappuccino za 36 korun (konečně relativně dobré kafíčko z kávovaru a ne jejich filtr) a následně už uspokojení vyrážíme na cestu.

Původně jsme si mysleli, že je budeme mít jeden den, ve kterém nás dovezou na místa, kam jsme chtěli, ale nakonec byl jeden z nich i jako průvodce, což bylo hezké. Řekl nám trochu o historii, jak to tam fungovalo, porovnání mezi Cao Bang a Ha Giang a spoustu dalších věcí, které jsme ani neočekávali. Nakonec jsme projeli skrz pár průsmyků a po asi hodině a půl jsme dorazili k tzv. Vin Quý Grass Hill - jedny z mála vápencových hor, které jsou porostlé pouze trávou a ne lesem. Děláme si s Terkou cca hodinový výlet na vrchol a pak pokračujeme dále paralelně s hranicemi s Čínou až k vodopádu Ban Gioc, který se nachází na samotných hranicích. 

Grass Hill
Grass Hill
Grass Hill
Grass Hill


Náš průvodce nás dovedl skrz vstup (vstupné 40K/os) až dovnitř a řekl nám, že je bohužel období sucha, a tak není v celé své kráse. Jinak je to prý jeden z největších vodopádů při hranicích na světě. Čínská strana je rozhodně více okupovaná než ta Vietnamská - klasika. Po pár fotkách a krátké procházce v okolí vodopádu prosíme naše řidiče, aby nás ještě dovezli k pagodě Chùa Phật Tích Trúc Lâm Bản Giốc nad vodopádem - je tu nádherný výhled na krajinu! Po ní už míříme na oběd - obrovská porce rýže, zelených fazolek, masa a špenátových listů za 30K/os.

Ban Gioc vodopád
Ban Gioc vodopád
Ban Gioc vodopád

Po obědě nás čeká ještě zastávka na panorama viewpoint v údolí Phong Nam. Cesta po kluzkých kamenech byla docela zajímavá a místy možná trochu nebezpečná. Nahoře jsme měli mít výhled na krásné bobkovité hory, ale bylo už dost pod mrakem s mlhou, takže nebylo nic moc vidět. Mimochodem, zataženo bylo celý den, ale teď se to odpoledne zhoršilo a místy mrholilo. Mrholit začlo i po sestupu, tak nám naši řidiči dali vtipné nepromokavé obleky. Kuba se do nich moc nevešel, tak mu praskli v rozkroku a kolem obrovských bot. No a začala cesta směr kemping pod horou Thung s angl. názvem Angel’s Eye (aneb oko ve skále).

pagodě Chùa Phật Tích Trúc Lâm Bản Giốc
pagodě Chùa Phật Tích Trúc Lâm Bản Giốc
pagodě Chùa Phật Tích Trúc Lâm Bản Giốc
Vyhlídka v údolí Phong Nam
Cesta na Vyhlídku v údolí Phong Nam
Oblékáme pršipláště

Spoustu technických informací se dozvídáme až po cestě - jako třeba, že v kempu není sprcha a pokud chceme, tak musíme u místních. To jsme odmítli, protože to bylo v průběhu dne a neměli jsme s sebou žádné věci na umytí a tak jsme jeli dál. Po příjezdu jsme zjistili, že naše očekávání z obrázků bylo trochu jiné. Bylo tam pár glampingových stanů, jeden beduínský stan a jeden záchod (normální, ale zvenku jako kadibudka). Trochu jsme z toho byli v rozpacích. Stejně jako, že nám měli přivézt batohy, ale ani v sedm jsme je ještě neměli a furt nás ujišťovali, že za chvíli dorazí. Nebyl to žádný problém, jen jsme neměli vůbec tušení, jak to funguje, tak jsme měli spoustu otázek. No nakonec batohy dorazily a stejně tak i večeře. K večeři bylo grilování a každý dostal objednanou dávku masa a zeleniny - fakt obrovské množství. Následovalo pár piv, happy water, rozhovor s místníma přes google překladač a relativně brzký spánek.

Angel´s eye mountain
Kemp od Cao Bang Travel společnosti
večerní grilování

Ráno jsme byli trochu rozbití - Kubu budilo vedro a hmyz, který vyluzoval furt nějaké zvuky hned za stanem. K tomu jsme spali na tvrdé podláždce, takže i fyzicky nic moc, ale furt jsme byli v hezkém prostředí!!! Ráno si Kuba k snídani dal instantní nudle a oba jsme dostali instantní kávu. Po chvilce jsme vyrazili na výlet směrem do “oka” v hoře.

Po pláních se ještě před příjezdem turistů pásli koně a bůvolové. Procházíme kolem, pak džunglí, až docházíme do oka - vypadá jako otevřená jeskyně. Zajímavý přírodní úkaz - pár fotek - výhledy a zpět.

ranní procházka do “oka”
přechod řeky
“oko” jeskyně v hoře
buvolci
pan a paní K.
Angel ls eye mountain

Nasedáme i s batohy na motorky a myslíme si, že jedeme zpět do města. Omyl. Prý pokračujeme dále v naší túře (tady jsme zjistili, že máme řidiče a průvodce ne na jeden den, ale na dva a za cenu jednoho). Trochu zmatení to vnitřně přijímáme a užíváme si výhledy i následný oběd už ve vesničce Pac Bo.

Pac Bo
Pac Bo
Pac Bo
Ho Chi Min jeskyně
Lenin ´s stream

Následně jedeme asi další 2 km a vysazují nás u tzv. Leninova pramene (Lenin´s stream). I když nám to při rezervaci psali v programu, tak jsme to přehlédli a nic si o tom nepřečetli. Nakonec se ukázalo, že je to asi nejsymboličtější věc pro Vietnamce. V tomto místě se totiž ukrýval Ho Chi Min, když se na konci první poloviny 20 století vrátil z exilu a plánoval revoluci a následně osvobození od francouzů, kteří Vietnam dlouho kolonizovali a vykořisťovali. Lenina zmiňují kvůli tomu, že byl pro Ho Chi Mina vzorem a ten mu chtěl pojmenováním potoku/ říčky vyjádřit obdiv . Prohlédli jsme si jeskyni, kde se schovával i památná přírodní místa.

Po návratu nás už čeká cesta do města. S otlačenými zadky nakonec vystupujeme u našeho pětihvězdičkového hotelu (pro trochu pohodlí) za 900,- na noc i se snídaní a loučíme se s našimi řidiči.

I přes pár negativ hodnotíme výlet pozitivně ve smyslu konečná hodnota za peníze. Vlastně jsme dostali privátní túru v rozsahu, za který si běžně účtují 185 dolarů na osobu (2 dny s řidičema, přespání v kempu s večeří a snídaní pro 2 osoby za cca 8150,-). My to měli za 2700,-, a to v tom započítáváme i první noc. Je to fajn. Teď si před další cestou dopřejeme trochu luxusu.